sobota, 1 czerwca 2013

Basejumping

Jest to rodzaj skoków spadochronowych z budynków, masztów antenowych, mostów i skał, skrót "BASE" pochodzi od ang. Building (budynki), antena, span (przęsło), earth (ziemia).




W Polsce BASE jumping, czyli "buildings, antennas, spans and earth jumping", nie jest popularny. Borysław Dzieciaszek, doświadczony spadochroniarz, który w ciągu ostatnich 3 lat oddał siedem skoków w tej formule, twierdzi, że w całym kraju okazjonalnych BASE jumperów jest kilkunastu, a regularnie skacze 1-2 osoby. Nie mamy zbyt wielu miejsc, z których można skakać, więc Alpy są jednym z popularniejszych kierunków dla fanów tego sportu. Ale do historii wszedł skok Felixa Baumgartnera, który w 2002 roku skoczył z dachu hotelu Marriot w Warszawie.

Czynniki ryzyka
Głównymi czynnikami ryzyka jest krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu, oraz odległość, jaka dzieli go podczas lotu od obiektu, z którego skacze. Nie bez znaczenia jest również to, że base jumper wyposażony jest na ogół tylko w jeden spadochron (posiadanie zapasowego jest często zbędne ze względu na krótki czas lotu, co uniemożliwia jego otwarcie). Kolejnym problemem jest samo lądowanie, które z reguły odbywa się na dość małej przestrzeni.
Częstym czynnikiem powodującym śmierć spadochroniarzy jest nieprawidłowe ułożenie czaszy w plecaku i zgubna w skutkach pewność siebie. Ważnym czynnikiem jest też adrenalina, która powoduje pobudzenie organizmu i uśpienie czujności skoczka.
Głownie spotyka się wypadki, których przyczyną są niedoskonałości sprzętu bądź nagłe zmiany warunków pogodowych.
Na chwilę obecną jest to sport, w którym wiele zależy od przypadku, przez co liczba śmiertelnych wypadków osób rozpoczynających base jumping pokrywa się z liczbą doświadczonych skoczków.


Wypadki śmiertelne

Poczynając od 1981 do 2010 roku, zginęło co najmniej 158 skoczków uprawiających ten sport.

  • 26 marca 2009 we włoskich Dolomitach podczas kręcenia spotu reklamowego zginął Shane McConkey, uważany za pioniera ekstremalnego narciarstwa i znany z połączenia BASE jumpingu z narciarstwem.
  • 13 listopada 2009 w szpitalu w Zurychu zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, szwajcarski BASE jumper, paralotniarz i skydiver; kilkukrotny rekordzista świata. Dwa dni wcześniej wykonał skok z 88-metrowego wieżowca Sunrise Tower w Zurychu. Podmuch wiatru spowodował, że stracił kontrolę nad skokiem, a następnie z impetem uderzył w ziemię







Wspinaczka

Wspinaczka niegdyś uważana była za sport przestrzenny, taki jak żeglarstwo czy szybownictwo. Upowszechnienie i popularyzacja sztucznych ścian wspinaczkowych i zawodów wspinaczkowych przesunęło nieco akcenty w stronę „boiskowości”. W dalszym ciągu jednak dla znacznej części wspinających się działalność ta, to co najmniej pasja lub nawet sposób na życie.

Wspinaczka, to sport wytrzymałościowo-siłowy. Jednak nie oznacza to wcale, że wymaga nieprzeciętnej siły. Znacznie bardziej do wspinaczki potrzebna jest sprawność, kondycja, koordynacja ruchowa oraz koncentracja. Determinacja przychodzi już podczas wspinaczki, podobnie jak z czasem – moc mięśni. Najważniejsza rzecz w wspinaczce to technika. Dzięki niej można zaoszczędzić sporo energii.



Wspinaczkę możemy podzielić na górską (tu w grę wchodzą zagrożenia fundowane przez przyrodę) i wspinaczkę sportową.


Ta druga to najpopularniejsza forma wspinaczki. W Polsce uprawiana jest na specjalnie do tego utworzonych ściankach wspinaczkowych. Każdy może się na nią wybrać i spróbować zawalczyć z grawitacją. Modne są także ścianki wspinaczkowe dla dzieci. Wspinają się po nich maluchy nawet w wieku 4 lat! 

Sport ten na początku nie pociąga ze sobą wysokich kosztów. Cały sprzęt wypożyczyć można „na ściance”. Potrzebne są odpowiednie buty (ale na początek można spróbować w trampkach), uprząż i magnezja (węglan magnezu – proszek utrudniający ześlizgiwanie się rąk z uchwytów na ścianie).


Całość przygody jest inwestycją rzędu niecałych trzydziestu złotych (w zależności od dnia tygodnia i wielkości obiektu). Gra jest warta świeczki, wspinaczka bowiem wspaniale wyrabia kondycję fizyczną i angażuje praktycznie wszystkie partie mięśni. Pozwala też walczyć ze słabościami i pozbywać się lęków. Jest to stosunkowo bezpieczny sport, jeśli tylko zachowa się zdrowy rozsądek – w przypadku wspinaczki sportowej, w warunkach sztucznych, wszelkie ryzyko ponosi się wyłącznie na własne życzenie.


W Polsce najwyższa ścianka wspinaczkowa (i jedna z najwyższych na świecie), ma 34 metry wysokości. Nazywa się kielich (ze względu na charakterystyczny kształt) i jest niedoszłą wieżą ciśnień. Na wysokości 19 metrów ściana odchyla się na kształt kielicha. Dla wielu osób wspinających się na ściankach stanowi duże wyzwanie. Pokonanie go może być prostą drogą do profesjonalnej wspinaczki wysokogórskiej, która wywołuje prawdziwe emocje i adrenalinę.